top of page

Jakie metody leczenia żylaków są refundowane i jak długo trzeba czekać na taki zabieg?

  • ozylakachslowkilka
  • 31 sie 2016
  • 2 minut(y) czytania

Witajcie!


Współczesna chirurgia naczyniowa oferuje dziś całą gamę metod, które umożliwiają nam pozbycie się szpecących nogi żylaków. Są to m.in.: klasyczna metoda chirurgiczna, miniflebektomia, metody z zastosowaniem lasera, fal radiowych, pary wodnej czy specjalnego kleju medycznego. Przed wyborem odpowiedniej metody zabiegowej staje codziennie setki Polek i Polaków. Oczywiście nie jest to samodzielna decyzja pacjenta, lekarz powinien przedstawić możliwe opcje leczenia, ich wady, zalety oraz co dla większości osób kluczowe – koszt.

Niestety jeżeli chodzi o leczenie żylaków kończyn dolnych, Narodowy Fundusz Zdrowia nie pozostawia nam zbytniego wyboru, gdyż finansuje jedynie klasyczne leczenie operacyjne, czyli flebektomię.


Flebektomia jest najstarszą metodą operacyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych, jednak wciąż uważana jest za tzw. „złoty standard” leczenia. Polega na chirurgicznym usunięciu niewydolnej żyły, przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Zaletą zabiegu jest brak ograniczeń co do wielkości żylaków, jakie można za jego pomocą usunąć oraz skuteczność. Prawidłowo wykonana flebektomia, poprzedzona dokładną diagnostyką oraz kwalifikacją do zabiegu, w dużym stopniu zabezpiecza pacjenta przed nawrotami choroby oraz powikłaniami zabiegowymi. Wadą jest z kolei znaczna inwazyjność, która wiąże się chociażby z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Po wykonanej flebektomii, pacjent powraca do pełnej sprawności po około 2-4 tygodniach.


Z doświadczenia wiem, że jeżeli jakakolwiek procedura medyczna jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, pierwsze pytanie jakie się pojawia to: jak długo trzeba czekać? Czas oczekiwania jest oczywiście różny w zależności od województwa oraz szpitala lub kliniki, gdyż każda placówka ma podpisany kontrakt z NFZ na określoną kwotę, a ilość pacjentów oczekujących na dane świadczenie nie wszędzie jest taka sama. Przybliżony czas oczekiwania na jakąkolwiek usługę finansowaną z budżetu NFZ można sprawdzić w Ogólnopolskim informatorze o czasie oczekiwania na świadczenie medyczne:



Droga pacjenta, u którego będzie wykonywana operacja usunięcia żylaków na NFZ, rozpoczyna się u lekarza pierwszego kontaktu, który powinien wystawić skierowanie do specjalisty chirurga naczyniowego. Następnie chirurg naczyniowy przeprowadza diagnostykę oraz kwalifikację do zabiegu flebektomii. Czas oczekiwania na zabieg, jak już wcześniej wspominałam, jest uzależniony od województwa oraz placówki medycznej. Zgodnie z informatorem, w zależności od wybranego województwa, czas oczekiwania na przyjęcie na oddział chirurgii naczyniowej, przedstawia się następująco:


  • dolnośląskie – od 17 dni do powyżej roku (średnio 146 dni),

  • mazowieckie – od 4 dni do powyżej roku (średnio 77 dni),

  • małopolskie – od 4 dni do 188 dni (średnio 57 dni),

  • śląskie – od 21 dni do 364 dni (średnio 126 dni),

  • wielkopolskie – od 11 dni do powyżej roku (średnio 150 dni).


Do tego czasu doliczyć należy również czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, który podobnie w zależności od miejsca waha się od kilku do nawet kilkuset dni. Widać, że różnice w czasie oczekiwania są ogromne, szczególnie jeżeli chodzi o poszczególne placówki medyczne. Wynika to z faktu, iż każda z nich indywidualnie zawiera kontrakt z NFZ i tym samym dysponuje różnymi limitami przyjęć. Jeżeli chcemy poddać się operacji usunięcia żylaków, finansowanej przez NFZ, warto odwiedzić stronę www.kolejki.nfz.gov.pl i sprawdzić, w której placówce w naszej okolicy, czas oczekiwania jest najkrótszy – zarówno na konsultację u chirurga naczyniowego, jak i na sam zabieg.


Do zobaczenie przy następnym poście!


 
 
 

Comments


Zasubskrybuj Aktualizacje

Gratulacje! Zostałeś subskrybentem

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black Flickr Icon
  • Black Instagram Icon

© 2023 by The Mountain Man. Proudly created with Wix.com

bottom of page