Powikłania nieleczonych żylaków – czy jest się czego bać?
- ozylakachslowkilka
- 26 wrz 2016
- 3 minut(y) czytania

Witajcie!
Jak dobrze wiecie, moja babcia, chorująca od lat na przewlekłą niewydolność żylną, poddała się operacyjnemu usunięciu żylaków. Wciąż jest mi w to trudno uwierzyć, gdy przypomnę sobie niezliczoną ilość niezwykle kreatywnych wymówek i sztuczek, którymi próbowała się od tego zabiegu „wykręcić” ;-) Co tu dużo mówić - drzemie w nas bardzo duży lęk przed wszelkimi inwazyjnymi interwencjami medycznymi. Szkoda, bo zazwyczaj strach ma wielkie oczy i po wszystkim okazuje się, że – „jakbym wiedziała, że to tak będzie, to już bym się dawno zdecydowała”! (słowa babci po kilku dniach od zabiegu)
Wspomnienia tej sytuacji sprawiły, że dzisiejszy wpis będzie na temat powikłań nieleczonej PNŻ. To właśnie moje opowieści na ten temat, zmobilizowały babcię do podjęcia ostatecznej decyzji o flebektomii.
Czym grożą nieleczone żylaki?
Ulegająca progresji niewydolność żylna coraz bardziej upośledza codzienne funkcjonowanie, ogranicza naszą aktywność oraz skutkuje coraz gorszym wyglądem naszych kończyn. Czasami nie zdajemy sobie jednak sprawy, że nieleczone żylaki to nie tylko estetyka i komfort życia – z czego jak się często okazuje, ze strachu przed operacją jesteśmy w stanie zrezygnować – ale i bardzo poważne stany takie jak zapalenie żył powierzchownych, a nawet zagrażająca życiu zakrzepica żył głębokich.
Zapalenie żył powierzchownych (łac. thrombophlebitis superficialis) to często występujące schorzenie, w którym powstałe w naczyniach skrzepliny, zamykają całkowicie lub częściowo ich światło, uniemożliwiając tym samym odpływ krwi żylnej. U chorych cierpiących na żylaki, sytuacja ta jest bardzo prawdopodobna, ponieważ zwolniony przepływ i utrudniony odpływ krwi żylnej, predysponuje do ich powstawania. Zapalenie żył powierzchownych objawia się wyczuwalnym stwardnieniem w przebiegu żyły, bólem, ociepleniem oraz zaczerwieniem wokół niej. Zapalenie zazwyczaj ustępuje samoistnie, mimo to wymaga przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także leczenia uciskowego. Niezbędna jest również wizyta u specjalisty w celu wykluczenia najgroźniejszego powikłania PNŻ, jakim jest zakrzepica żył głębokich.
Zakrzepica żył głębokich (łac. thrombophlebitis profunda) jest schorzeniem, którego następstwa mogą zagrażać naszemu życiu, gdyż w jej przebiegu dochodzi do powstania zakrzepu w układzie żył głębokich, który następnie z prądem krwi może dostać się do serca, powodując np. zator tętnicy płucnej. Jest to najgroźniejsze powikłanie zakrzepicy żył głębokich, które powoduje zatrzymanie krążenia i oddychania. Uważa się, iż przyczyną wystąpienia zakrzepicy może być wystąpienie przynajmniej 2 z 3 objawów tzw. triady Virchowa: zastój żylny, uszkodzenie ściany żyły, nieprawidłowości składu krwi prowadzące do nadkrzepliwości (np. nadpłytkowość, wzrost lepkości krwi, wzrost stężenia fibrynogenu). Nieleczone żylaki kończyn dolnych predysponują do wystąpienia zakrzepicy, gdyż w przebiegu PNŻ występują wszystkie wymienione objawy z triady Virchowa. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo jej wystąpienia może być długotrwałe unieruchomienie, np. po zabiegach chirurgicznych, czy też w trakcie długiej podróży, ciąża, stosowanie leków hormonalnych. Typowymi objawami zakrzepicy żył głębokich jest pojawiający się nagle silny ból, zasinienie i obrzęk kończyn. Dodatkowo może wystąpić gorączka lub stan podgorączkowy oraz przyspieszone tętno. Takie objawy są bezwzględnym wskazaniem do jak najszybszej interwencji lekarskiej.
Objawy kliniczne zakrzepicy żył głębokich występują jedynie w około 50% przypadków, pozostała część rozwija się bezobjawowo. Jest to tym bardziej niebezpieczne, gdyż pacjenci nie są diagnozowani i leczeni, a pierwszym objawem choroby może być u takich pacjentów od razu zatorowość płucna. Nieprawidłowo leczona zakrzepica może również prowadzić do rozwoju tzw. zespołu pozakrzepowego oraz trudno gojących się owrzodzeń żylnych podudzi, o których nieco więcej w kolejnym wpisie.
Tymczasem, do zobaczenia przy następnym poście! ;-)
P.S. Jeżeli zainteresował Was temat zakrzepicy żył głębokich i chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego schorzenia, zachęcam do obejrzenia filmowych materiałów edukacyjnych, które znajdziecie pod poniższymi linkami:
Comentarios