Czym są owrzodzenia żylne i jak powstają?
- ozylakachslowkilka
- 30 wrz 2016
- 2 minut(y) czytania

Witajcie!
Tematykę dzisiejszego wpisu sygnalizowałam już w poprzednim poście, a więc nie będzie niespodzianką, że dziś „na tapecie” owrzodzenia żylne. Owrzodzenie jest zmianą chorobową, w której rozpad tkanek martwiczych powstałych na skutek niedostatecznego zaopatrzenia w krew, obejmuje zarówno naskórek, skórę właściwą, jak i tkankę podskórną. Czynne owrzodzenie żylne jest końcowym i najcięższym stadium przewlekłej niewydolności żylnej, dlatego też jest często określane jako powikłanie PNŻ i nieleczonych żylaków. W skali CEAP (C0 – C6), służącej do oceny stopnia zaawansowania PNŻ, owrzodzenia żylne występują w stadium C5 (owrzodzenia żylne wygojone z obecnością blizny) oraz w C6 (czynne owrzodzenia żylne).
Szacuje się, że u podłoża około 80% przypadków przewlekłych owrzodzeń żylnych leży właśnie niewydolność żylna. Jak podaje profesor Arkadiusz Jawień, były prezes i obecny członek zarządu PTLR (Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran), w Polsce czynne i wygojone owrzodzenia występują aż u 3% osób dorosłych. Częstość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem, dlatego też w związku ze starzeniem się naszego społeczeństwa, liczba ta będzie stale rosła. Choć owrzodzenie jest zmianą gojącą się z pozostawieniem blizny, to niestety są to rany przewlekłe, bardzo trudno gojące się. O ranach przewlekłych mówimy, gdy pomimo wdrożenia leczenia, rana goi się w czasie przekraczającym 8 tygodni. Lekarze z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej CM UMK w Bydgoszczy wyliczyli, że leczenie czynnego owrzodzenia zajmuje średnio 3,5 roku! Zdarzają się również pacjenci, którzy nawet przez kilkadziesiąt lat borykają się z tą trudno gojącą się raną. Długo trwające owrzodzenia żylne powodują szereg problemów, zarówno medycznych (ryzyko infekcji, ból), ekonomicznych (duży koszt leczenia owrzodzeń), jak i społecznych (ból, upośledzenie aktywności pacjenta, nieprzyjemny zapach rany). Wszystko to drastycznie obniża jakość życia chorego.
Jak dochodzi do powstania owrzodzeń żylnych?
W przebiegu PNŻ dochodzi do licznych zmian makro i mikrokrążenia. Mikrokrążenie to część układu krążenia, w którym dochodzi do właściwej wymiany substancji między krwią a płynem pozakomórkowym – to dzięki małym tętniczkom, żyłkom i naczyniom włosowatym do komórek docierają substancje odżywcze oraz tlen, a oddawany jest dwutlenek węgla i produkty przemiany materii. W przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej dochodzi do uszkodzenia kapilar (naczyń włosowatych), prowadzącego do zastoju żylnego, czego konsekwencją jest nieodpowiednie natlenienie i odżywienie tkanek. Niedostateczne zaopatrzenie tkanek w tlen i substancje odżywcze prowadzi do ich stopniowego obumierania i powstawania owrzodzeń żylnych.
Owrzodzenia żylne występują typowo na przyśrodkowej powierzchni goleni w okolicy kostek, gdyż w właśnie w tej części kończyny dolnej, w pozycji stojącej, dochodzi do największego gromadzenia się krwi. Jednak zakażenie i urazy mogą zmieniać ich lokalizację. Co ważne, nieleczone owrzodzenia wykazują tendencje do szerzenia się, dlatego w skrajnych przypadkach mogą obejmować cały obwód goleni. Niestety, owrzodzenia żylne nie goją się samoistnie, gdyż uniemożliwiają to istniejące zaburzenia w odpływie żylnym. Owrzodzenie jest głębokim ubytkiem skóry, ma zazwyczaj owalny, nieregularny kształt, płaskie dno pokryte martwiczą tkanką, zlepami włóknika i w przypadku towarzyszącego zakażenia bakteryjnego, również wydzieliną ropną. Skóra wokół owrzodzenia jest obrzęknięta, przebarwiona, z odczynem zapalnym, ścieńczała i bardzo podatna nawet na najdrobniejsze urazy. Łatwo dochodzi do kolonizacji bakteryjnej, co jeszcze bardziej utrudnia gojenie się rany.
Leczenie owrzodzeń żylnych to proces długotrwały i niezwykle trudny (i znacznie przekraczający zakres tego wpisu). Aby uniknąć powstania tych uciążliwych w terapii ran, warto wdrożyć odpowiednie działania na zdecydowanie wcześniejszych etapach PNŻ i chociażby dlatego warto zdecydować się na leczenie żylaków!
Do zobaczenia przy następnym poście!;-)
P.S. Jeżeli macie ochotę poszerzyć swoją wiedzę na temat owrzodzeń żylnych, gorąco polecam poniższe pozycje:
Comments